Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie
8 sierpnia 2024
Standardy ochrony małoletnich obowiązujące w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie
(Wersja skrócona)
W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie wprowadzono Standardy ochrony małoletnich.
Jest to dokument w którym zawarto informacje które zachowania są właściwe wobec Dzieci oraz gdzie mogą one zgłaszać gdy im lub innemu dziecku dzieje się krzywda.
Musimy pamiętać o tym, że wyróżnia się 4 podstawowe formy krzywdzenia:
1) Przemoc fizyczna to między innymi:
- popychanie, szarpanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką, pięścią lub przedmiotami.
2) Przemoc psychiczna to między innymi:
- poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, wyzywanie, wyśmiewanie, odtrącanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikty dorosłych, wytykanie z powodu odmienności.
3) Wykorzystanie seksualne to naruszenie sfery intymnej dziecka, zmuszanie do oglądanie nagich osób, robienie zdjęć lub filmów z udziałem dziecka bez odzieży.
4) Zaniedbywanie to:
- niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych dziecka lub nie respektowanie jego podstawowych praw (niedożywienie, ubiór nieadekwatny do pory roku, zaniedbanie higieniczne, pozostawanie na dworze bez opieki w godzinach wieczornych i nocnych, nie dbanie o higienę snu i odpoczynku, nie posyłanie dziecka do szkoły, nie zapewnia dziecku opieki lekarskiej).
Pracownicy PCPR w Będzinie działają dla dobra dziecka i w jego najlepiej pojętym interesie, traktują dziecko z poszanowaniem jego godności i potrzeb i nie wolno im zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka. Nie wolno im krzyczeć na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci. Wszelkie działania podejmują w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych oraz swoich kompetencji;
Pracownicy PCPR w Będzinie działają w sposób otwarty i przejrzysty, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji swojego zachowania/postępowania;
- informują dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć i oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy;
- nie wolno im ujawniać informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci. Obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej;
- w komunikacji z dziećmi zachowują cierpliwość i szacunek dla dziecka;
- uważnie słuchają dzieci i udzielają im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji;
W PCPR w Będzinie panują również zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet:
- dzieci nie mają dostępu do sieci Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie,
- użytkownikowi komputera zabrania się instalowania oprogramowania oraz dokonywania zmian w konfiguracji oprogramowania zainstalowanego w systemie, usuwania cudzych plików, odinstalowania programów, dekompletowania sprzętu.
- dzieci przynoszą do jednostki telefony komórkowe oraz inny sprzęt elektroniczny, na własną odpowiedzialność, za zgodą opiekunów dziecka,
- rodziny zastępcze/prowadzący rodzinny dom dziecka zostali poinformowani o obowiązku kontroli treści oraz stron internetowych z których korzystają dzieci umieszczone w pieczy, a także o cyberprzestępstwach i zagrożeniach wynikających z dostępu dzieci do sieci Internet.
Pełna wersja Standardów Ochrony Małoletnich jest dostępna w wersji elektronicznej na stronie internetowej a także w formie papierowej w sekretariacie PCPR w Będzinie.
Ze standardami ochrony małoletnich zostali zapoznani pracownicy PCPR w Będzinie, rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka a także w przystępnej formie, dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.
Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz skontaktować się z:
- Pracownikiem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie- osobiście bądź telefonicznie pod nr. 32 267 81 08
- Telefonem alarmowym: 112
- Dziecięcym telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
- Telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
- Telefonem dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia: 801 120 002
- Telefonem dla osób w kryzysie emocjonalnym: 116 123.